Co decyduje o wytrzymałości kabla światłowodowego?

Co decyduje o wytrzymałości kabla światłowodowego?

19 stycznia, 2017 Technologia 0

Technologia światłowodowa zdecydowanie zdominowała rynek internetowy i telewizyjny. Nie da się ukryć, że jest to spowodowane kilkoma bardzo ważnymi cechami, jakimi światłowód się charakteryzuje. Jednak powinniśmy wziąć przede wszystkim pod uwagę to na jakiej zasadzie kabel światłowodowy uzyskuje swoją trwałość. Oczywiście może zadecydować o niej kilka czynników, warto znać te podstawowe. 

Wytrzymałość kabla światłowodowego 

solidny kabel światłowodowyWewnątrz kabla światłowodowego wbrew pozorom znajduje się naprawdę wiele warstw. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że najważniejszą częścią budowy kabla światłowodowego będą umieszczone w nim włókna szklane. Zatem pojawia się pytanie, jak to się dzieje, że włókno wytrzymuje taki rodzaj eksploatacji. O jakim eksploatowaniu mowa? Nie można zapominać w tej kwestii o tym, że kable światłowodowe są umieszczane w gruncie, dlatego właśnie ich eksploatacja, zwłaszcza podczas rozkładania jest naprawdę duża. Samo włókno szklane należy do zdecydowanie nietrwałych i bardzo kruchych. Jednak jest to najlepsza z możliwych do zastosowania opcji. Jak sobie z tym poradzić? Oczywiście stosuje się różnego rodzaju okrywy, które wzmocnią włókno szklane i ochronią je przed zniszczeniem. Pomijając oczywiście w tym miejscu ich naturalne zużywanie się podczas przesyłu danych. Ten problem jest nieunikniony. Trzeba pamiętać o tym, że solidny kabel światłowodowy jest również otoczony powłoką dodatkową, która znajduje się całkowicie z zewnątrz. Jest to w większości przypadków specjalnego rodzaju polimer, który będzie odporny na wskazane czynniki zewnętrzne. Okazuje się zatem, że włókno szklane samo w sobie nie mogłoby byś wykorzystane w taki sposób jak teraz. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że do aktualnej budowy kabla światłowodowego również dochodzono metodą prób i błędów. 

Na wytrzymałość kabla światłowodowego wpływ ma zdecydowanie wiele czynników. Biorąc pod uwagę fakt, że w większości przypadków wykorzystywane są w ten sam sposób, budowa kabli światłowodowych może być w większości sytuacji podobna. Jednak nie można zapominać o tym, że samo włókno szklane to tworzywo niezwykle kruche i podlegające zużywaniu.