Dlaczego zmiękczanie wody się opłaci?

Dlaczego zmiękczanie wody się opłaci?

24 marca, 2021 Wnętrze 0

Jakość wody płynącej w naszej instalacji nie zawsze jest zadowalająca. Niestety w większości przypadków jesteśmy zmuszeni mierzyć się z problemem twardej wody, która bywa przyczyną wielu problemów w domu. Choć zbyt wysoki poziom wapnia i magnezu w wodzie nie jest szkodliwy dla zdrowia, szkodzi naszym sprzętom i powoduje kosztowne awarie.

Zlikwiduj problem twardej wody

zmiękczacze wodyTwarda woda to problem zdecydowanej większości naszego kraju. Parametry te zmieniają się wraz ze zmianą ujęcia wody, jednak prawie nigdy nie jest to woda idealna, a najczęściej twarda lub bardzo twarda. Choć twarda woda w żaden sposób nie zagraża naszemu zdrowiu (może poza nadmiernym wysuszeniem skóry i włosów), jest ona bardzo szkodliwa dla niektórych domowych urządzeń. Pierwszym podstawowym problemem jest zatykanie kranów i baterii prysznicowych. Dzieje się to na skutek stopniowego odkładania się warstwy kamiennego osadu, jaki wytrącany jest ze zbyt twardej wody. Na szczęście regularne czyszczenie baterii załatwia sprawę. Inaczej jest w przypadku grzałki w pralce lub zmywarce, które z czasem obrastają warstwą kamienia i ulegają awarii. Takie sprzęty trzeba chronić używając specjalnych środków. Podobnie dzieje się w przypadku automatu do kawy, który koniecznie trzeba regularnie odkamieniać. Największy problem stanowią jednak urządzenia grzewcze. Wymiennik ciepła w przepływowym podgrzewaczu wody gromadzi w sobie kamień kotłowy, niezwykle trudny do wyczyszczenia. Po kilku latach najczęściej grzałka nadaje się jedynie do wymiany (koszt powyżej 1000 zł). Z twardą wodą i wszechobecnym osadem z kamienia skutecznie walczą zmiękczacze wody. Urządzenia te wyłapują jony wapnia i magnezu i skutecznie zmniejszają ich ilość w wodzie płynącej w instalacji. Zmiękczacze wody to jednorazowa inwestycja rzędu 2000-3000 tysięcy złotych, która jednak załatwia problem twardej wody w całym domu. Czy warto? Wystarczy kilka lat, aby poniesione koszty się zwróciły na wiele różnych sposobów.

Możliwość użytkowania w domu miękkiej wody pozwoli nam nie tylko na uniknięcie bardzo kosztownych awarii, napraw lub wymiany sprzętu. To także korzyści z posiadania czystej łazienki bez widocznych i trudnych do usunięcia osadów na umywalce czy w kabinie prysznicowej. To również czajnik, którego nie trzeba raz w miesiącu odkamieniać oraz szklanki bez białych nieestetycznych osadów.