Dylematy przy wywoływaniu zdjęć

Dylematy przy wywoływaniu zdjęć

19 maja, 2017 Usługi 0

Od kiedy fotografia stała się popularna na tyle, że każdy praktycznie miał dostęp do aparatu, firmy specjalizujące się w wywoływaniu zdjęć miały pełne ręce roboty. Obecnie, w dobie komputerów i aparatów w telefonach wywoływanie zdjęć nie jest już tak popularne, aczkolwiek jest dużo osób, które wolą mieć profesjonalne zdjęcie w albumie, niż w komputerze.

Zdjęcia błyszczące czy w macie? 

odbitki foto matoweAmatorskie robienie zdjęć stało się tak popularne, że pstrykamy fotki wszędzie i wszystkiemu. W większości przechowuje się obecnie zdjęcia na komputerach lub nośnikach pamięci. Są jednak wydarzenia, z których nie chcemy utracić pamiątek w postaci zdjęć. Wtedy zazwyczaj przekazuje się zdjęcia do wywołania w specjalnym studio. Pojawia się jednak dylemat, znany od lat, czy odbitki foto matowe są lepsze od błyszczących, czy odwrotnie? Przyjrzyjmy się, jaka jest różnica między typami papierów, na których wywołuje się zdjęcia. Zwolennicy zdjęć matowych podkreślają, że nie widać tak na nich śladów palców. Rzeczywiście, w porównaniu do papieru błyszczącego, na którym widać każde dotknięcie, na matowym nie widać praktycznie nic. Jednak na błyszczące zdjęcia są zazwyczaj w wyższej jakości kolorystycznej. Widać na nich większy kontrast i szczegóły są wyraźniejsze. Jednak fakt, że błyszczący papier zbyt mocno odbija światło powoduje, iż w przypadku dużych formatów, na przykład portretów, większość ludzi decyduje się na matowe zdjęcia. 

To, czy wywoływane przez nas zdjęcia będą na papierze matowym czy kolorowym, zdecyduje o końcowym efekcie widniejącego na nim obrazu. Generalnie błyszczący papier najlepiej sprawdza się w przypadku zdjęć przeznaczonych do albumów. Zdjęcie, które będą przekazywane z rąk do rąk, bez żadnego zabezpieczenia, lepiej, żeby był w macie, bo nie będą się tak brudzić.