Hodowla malinotruskawki w Polsce

Hodowla malinotruskawki w Polsce

6 października, 2022 Rośliny i zwierzęta 0

Krzewy malin są znane nam już od wieków. Uprawiamy je w naszych ogrodach i zachwycamy się ich owocami. Zajadamy się nimi od sierpnia do nawet października i prawie nigdy nie mamy ich dosyć. Nie są trudne w uprawie, dlatego tak wiele osób decyduje się na to, by zdobiły ich ogród

Jak dbać o maliny? 

sadzonki malinyWiele osób, które nie są związane z ogrodnictwem, wybiera malinę jako jeden z pierwszych krzaków, które mają zamiar posadzić ze względu na ich popularność oraz łatwość w pielęgnacji. Warto jedynie wiedzieć, z jakim typem malin mamy do czynienia – czy jest to malina letnia, czyli dwuletnia czy jesienna – jednoroczna. Wiąże się to z ich pielęgnacją oraz posadzeniem sadzonki maliny. Zwykle robi się to jednak jesienią wiosną, gdy gleba jest odpowiednio zwilżona i przygotowana, bo właśnie takie warunki lubią maliny – żyzne podłoże, lekko kwaśne pH lub próchniczne tereny. Nie lubią suchych i piaszczystych ziemi. Źle to wpływa na ich rozrost, bo w końcu maliny rozmnażają się same za pomocą korzeni. Jeśli chcemy zapewnić im jak najlepsze warunku, warto zadbać, by miały one odpowiednią ilość słońca. Najlepiej jeśli będą miały stanowiska na południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej części działki czy balkonu. Trzeba je również osłaniać od wiatru, by nie podnosić ryzyka uszkodzenia pędów i osłabienia całej rośliny. Pamiętajmy także o regularnym przycinaniu liści rośliny, by dać dostęp owocom do światła. Dzięki temu urosną większe i bardziej soczyste. Zimą powinniśmy zabezpieczyć krzak przed mrozami, by nie uszkodzić korzeni i cieszyć się owocami przez długie lata. 

Krzewy maliny są jednymi z najpopularniejszych krzewów ogrodowych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Doskonale nadają się do sadzenia w donicach na balkonie, dzięki czemu możemy mieć do nich dostęp na własną rękę. Chcąc rozpocząć hodowlę malin, warto mieć na uwadze, że nie są to wymagające rośliny, lecz potrzeba im poświęcić odpowiednią uwagę.