Jak odpowiednio zadbać o swoje uprawy?

Jak odpowiednio zadbać o swoje uprawy?

25 maja, 2021 Rośliny / zwierzęta 0

Przepiękny ogród pełen dorodnych warzyw i owoców. Urokliwe, kolorowe kwiaty będące ozdobą domu. A może pole uprawne posiane warzywami lub zbożem – produktami, które później trafią do sklepów, a z nich na stoły nas wszystkich. Powodów dla których gospodarze, Ci mniejsi, jak i równie Ci bardzo dużo decydują się na nawożenie jest bardzo wiele. Jedno jest pewne, bez tego zabiegu nie uda się uzyskać odpowiedniej wielkości plonów. 

Korzyści płynące ze stosowania nawozów wapiennych

nawozy wapienneJuż dawno minęły czasy w których dorodna marchewkę udało się wyhodować tylko na wodzi. Dzisiaj konieczne jest wykonywanie zabiegu nawożenia. Jedną z najczęstszych przyczyn słabego wzrostu roślin jest kwaśną gleba. Za pomocą różnych substancji chemicznych można jednak skutecznie podnieść pH do zasadowego. Od dawno w celu uzyskania zasadowego odczyny gleby stosuje się wapń. Związek ten łączy się z wodą i powoduje powstanie wodorotlenków, które są odpowiedzialne za wzrost pH. Rolę pionierów w tej kwestii już dawno przejęły nawozy wapienne. Można je spotkać praktycznie w każdym punkcie odpowiedzialnym na sprzedaż nawozów. Występują one w różnych konfiguracjach. Wiele z nich wzbogaca glebę w dodatkowe składniki odżywcze. Dzięki temu poza regulacja odczynu gleby uzyskuje się w niej substancje, które pozytywnie wpłyną na rośliny, takie jak magnes lub wapń. Wiele z tych nawozów powoduje także zahamowanie negatywnego wpływu niepożądanych w glebie związków, takich jak np glin. 

Bez wątpienia nawozy wapniowe zrewolucjonizowały dzisiejsze rolnictwo. Dzięki nim udało się zdecydowanie zwiększyć plony. Poza oczywistymi skutkami takimi jak podwyższenie pH gleby, oferują one także wiele innych, takich jak np. dostarczenie pożądanych do wzrostu roślin składników lub zahamowanie działania tych szkodzących uprawom.