Jak szkło, to tylko z Murano

Jak szkło, to tylko z Murano

2 lipca, 2018 Zakupy i sklepy 0

Zanim przejdziemy do pisania o włoskim szkle pochodzącym z Murano, warto przytoczyć kilka słów o samym miasteczku. I tak, Murano to niewielkie włoskie miasteczko, które w całości położone jest w małej grupce siedmiu wysp. Murano sąsiaduje z Wenecją, do której wodny autobus płynie nieco ponad kwadrans.

Szkło z Murano ma kilkusetletnią tradycję produkcji

włoskie szkło muranoW ścisłym znaczeniu termin włoskie szkło murano odnosi się tylko i wyłącznie do rękodzieła ze szkła, które wykonano na wyspie Murano. Mogą to być zarówno maleńkie figurki, jak i słynne żyrandole. Sztuka wydmuchiwania szkła, jej styl i rodzaj jest niezmienny od kilkuset lat kilkaset lat. Podobnie, jak wypracowany i wciąż stosowany Murano rodzaj styl wzornictwa. Dziś pojęcie włoskie szkło murano odnoszone jest przede wszystkim do biżuterii. Nadto, włoskie szło murano nie jest malowane, a barwione w procesie produkcji. Nowoczesna szklana biżuteria wykonana jest nadal ręcznie. Każdy kawałek szkła obrabiany jest ręcznie. Cięcie, stapianie i polerowanie w efekcie końcowym robi ogromne wrażenie. Z tego też powodu biżuteria ta to doskonały pomysł na prezent dla dziewczyn, mamy , a nawet babci. Jest piękne i uniwersalne. Wyroby pasują do kobiety w każdym wieku, czyniąc ją jeszcze bardziej wyjątkową. W zależności od okazji i pomysłu doskonale sprawdzi się jako biżuteria na codzień oraz jako biżuteria wieczorowa. Wybór jest ogromny, a najczęściej spotykamy gotowe komplety, które składają się z pary kolczyków i wisiorka. Wszystkie elementy zawsze ze sobą idealnie współgrają, a każdy komplet jest inny, gdyż nie ma tu produkcji masowej.  

Nie ulega wątpliwości, iż włoskie szkło murano ma kilkusetletnią technikę produkcji. Do dzisiaj rzemieślnicy stosują na wyspie metody sprzed kilkuset lat, a ich produkty nadal budzą podziw i są pożądane na całym świecie. Nadto, o tym jak powstają niektóre kolory, wiedzą wyłącznie konkretne wtórnie na wyspie.