Jak zwiedzać polskie winnice?

Jak zwiedzać polskie winnice?

29 kwietnia, 2022 Jedzenie 0

Polskie wino wciąż kojarzy się niestety z tym, czym uczynił je PRL. A mamy w naszym kraju wspaniałe tradycje winiarskie – sięgające średniowiecza! Dziś na szczęście odradzają się prężnie, a polskie winnice powstają jedna za drugą. Mamy więc do wyboru i te nowe, prowadzone przez młodych pasjonatów i te starsze, czerpiące jeszcze z przedwojennych tradycji.

Znane winnice i ich atrakcje

znane winnice polskieZ winnic najbardziej słynie południe i zachód naszego kraju – dzięki łagodniejszemu klimatowi oraz terenom obfitym w łagodne, nasłonecznione stoki. Wiele winnic oferuje jednak nie tylko wino, ale i o wiele więcej atrakcji, które przybliża i ten wyrafinowany trunek ale i okoliczności jego wytwarzania i okolicę, w której powstaje. Wybierając się szlakiem, który ma przybliżyć nam znane winnice polskie, warto więc dokładnie to zaplanować. Po pierwsze, dobrze jest wybrać winnicę z agroturystyką. Większość takich przybytków to biznesy rodzinne – więc nocując tam, spędzimy czas z gospodarzami, dowiemy się więcej o winie, które produkują a może nawet zajrzymy za kulisy produkcji. Dodatkowo będziemy mogli spędzić czas wśród winorośli i pięknych krajobrazów. Wiele z winnic jest położona w starych gospodarstwach, na wsi, w ciekawych geograficznie miejscach – jak np. w dolnośląskiej krainie wygasłych wulkanów. Sprawdzajmy też, czy w terminie naszych odwiedzin nie dobywa się jakiś winiarski festiwal w pobliżu – pozwoli to nam skosztować wina od różnych producentów.

Zwiedzanie polskich winnic może być prawdziwym rajem dla entuzjastów tego trunku. Łączymy wtedy nie tylko pasję do wina, ale i zdobywanie wiedzy oraz poznawanie różnych zakątków naszego pięknego kraju. Warto zaplanować taką wycieczke latem lub wczesną jesienią i cieszyć się tym, co ma nam do dania natura.