Kiedy leczymy stres pourazowy?

Kiedy leczymy stres pourazowy?

16 października, 2020 Zdrowie i dieta 0

Musimy pamiętać o tym, że praktycznie wszystkie wydarzenia z naszego życia pozostawiają w naszej psychice pewne ślady. Z tym że z większością z nich potrafimy sobie skutecznie radzić. O stresie pokazowym będziemy natomiast mówili przede wszystkim, wtedy gdy odnosimy się do takich konsekwencji dramatycznych wydarzeń, których nie jest w stanie zwalczyć samemu.

Jak właściwie zwalczyć stresy pourazowe?

zespół stresu pourazowego terapiaŻeby poradzić sobie z tym problemem W przypadku gdy utrzymuje się przez dłuższy czas, należy udać się do odpowiedniego terapeuty, bo tylko i wyłącznie on będzie w stanie przeprowadzić to leczenie w sposób wieloetapowy. Jeżeli mamy zespół stresu pourazowego terapia rozpocznie się przede wszystkim od zdobycia zaufania przez takiego terapeutę. Wtedy pozostałe kroki przyniosą rezultaty. Następnie dąży do tego, żeby jego pacjenci nauczyli się w sposób prawidłowy rozpoznawać te myśli, które wywołują niebezpieczne objawy takiego stresu, gdyż mogą one utrudniać normalne funkcjonowanie i w zwyczajnych sytuacjach wywoływać panikę, która jest absolutnie niepotrzebna. Na kolejnych spotkaniach z pacjentem praca polega przede wszystkim na stopniowym analizowaniu tych wszystkich myśli i takim doprowadzeniu pacjenta do ich analizy, żeby przez przemyślenie czy odpowiadanie na pytania uświadomił sobie, iż w tym, czego się boi absolutnie żadnego zagrożenia.

Następnie wyciągnięte wnioski wykorzystuje się do tego, żeby konkretny pacjent mógł dokładnie tak samo postępować w sytuacji, gdy terapia dobiegnie już końca. Paradoksalnie to dzięki stresowi pourazowemu i odpowiedniej terapii można być zdecydowanie lepiej przygotowanym na kolejne takie zdarzenia w życiu. Zwłaszcza że praca z terapeutą może nawet polegać na wykonywaniu bardzo konkretnych zadań.