Konserwacja instalacji fotowoltaicznej

Konserwacja instalacji fotowoltaicznej

20 lutego, 2022 Usługi i praca 0

Coraz więcej ludzi korzysta z odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Niemal na co drugim domu może zauważyć zamontowaną na dachu instalację fotowoltaiczną. Jest to bardzo pozytywny trend z tym, że jeśli nie zadbamy odpowiednio o swoją instalację, to bardzo szybko jej efektywność spadnie. Dzieje się tak z tego powodu, że na panelach zbierają się różnego rodzaju zabrudzenia, które ograniczają dostęp promieni słonecznych do paneli.

Jak wyczyścić panele fotowoltaiczne?

czyszczenie paneli fotowoltaicznychDziałanie instalacji fotowoltaicznej jest bardzo proste. Jej efektywność możemy wzmocnić tylko w jeden sposób, a mianowicie zapewnić jak najlepszy dostęp słońca do paneli. Jeśli nic nie przysłania paneli, to teoretycznie jest wszystko dobrze, ale należy pamiętać o tym, że na takich panelach w dość szybkim tempie zbierają się zabrudzenia, tak samo jak na elewacji i dachu, przez co efektywność takiej instalacji spada. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych raz na jakiś czas to najlepszy sposób na to, aby przywrócić efektywność instalacji na odpowiedni poziom. Najłatwiejszym sposobem na wyczyszczenie paneli jest opłukanie ich wodą pod ciśnieniem. Ciśnienie wody musi być odpowiednio dobrane, ponieważ musimy uważać na to, aby nie uszkodzić paneli. Nie musimy używać żadnych detergentów, wystarczy czysta woda o odpowiedniej temperaturze, chyba że zabrudzenia są duże to możemy użyć środka czyszczącego. Takie czyszczenie zaleca się wykonać conajmniej raz na dwa lata.

Takie czyszczenie możemy wykonać samodzielnie, oczywiście jeśli posiadamy odpowiedni sprzęt, ponieważ wynajem sprzętu, aby wyczyścić jedną instalację, jest nieopłacalny. W takim przypadku lepiej jest skorzystać z usług firmy, która świadczy takie usługi. Będzie nas to kosztować kilkaset złotych. Nie jest to duży koszt, zwłaszcza że nie robimy tego często.