Magazynowanie paszy w silosie

Ciągłe uzupełnianie zapasów paszy dla zwierząt hodowlanych w dużych gospodarstwach jest niemożliwe. Pozostaje jedna opcja, a mianowicie paszę trzeba kupić w ilościach hurtowych, a następnie ją przechowywać. Aby to zrobić należy postawić silos, który dobrze się do tego nada. Ponadto musi on zapewniać odpowiednią temperaturę i obieg powietrza, aby pożywienie dla zwierząt nie traciło wartości odżywczych.

Silos do przechowywania paszy

silosy paszowePasza powinna być przechowywana w jak najlepszych warunkach, aby nie traciła swojej kaloryczności. Silosy paszowe powinny zatem być dobrze zaprojektowane. Po pierwsze, ściany silosu muszą być wykonane z materiałów termoizolacyjnych. Karma nie może być magazynowana w warunkach podwyższonej lub obniżonej temperatury. Po drugie, bardzo ważna jest wilgotność i przepływ powietrza. Silosy paszowe są wentylowane specjalnym systemem, aby w krótkim czasie szybko przewentylować powietrze. Pojemność takich zbiorników sięga trzydziestu ton. Na dnie silosu znajduje się łyżka, która od czasu do czasu obraca paszę, aby zachować jej świeżość. W takich silosach można przetrzymywać karmę nawet przez dwa lata, bez ryzyka, że będzie niezdatna do podania zwierzętom. Silos kosztuje około dwudziestu tysięcy, a jego montaż nie jest droższy, niż dwa tysiące złotych. Da dużych gospodarstw nie są to ogromne sumy pieniędzy.

Hodowla zwierząt jest bardzo opłacalna, ponieważ coraz mniej rolników na niej się skupia. Ceny zwierząt rosną. Również produkty odzwierzęce stają się coraz droższe. Aby opłacalność była dużo, trzeba mieć spore stado, które stale potrzebuje pożywienia. Nawet zwierzęta, które korzystają z wolnego wybiegu. W silosach zgromadzimy niezbędną karmę i nawet przez kilka lat będziemy ją mogli podawać z czystym sumieniem.

Comments are closed.