Maki rosnącę w rzepaku

Maki rosnącę w rzepaku

30 lipca, 2022 Rolnictwo 0

Moi rodzice zajmują się uprawą rzepaku. Zebrane plony sprzedają i z zarobionych pieniędzy utrzymują całą rodzinę. Bardzo lubimy jeździć razem z siostrą pomagać przy zbiorach. Można tam spotkać różnego rodzaju rośliny, no i niestety chwasty, które wyrastają w rzepaku. Ostatnio napotkałyśmy mak, który nie spodobał się naszym rodzicom. 

Zwalczanie maków polnych

mak polny w rzepakuCodziennie jeździłyśmy z rodzicami na pole, aby pielęgnować rosnący tam rzepak. Pośród niego wyrastało pełno maków polnych. Rodzice powiedzieli nam, że mak polny w rzepaku rosnąć nie może i musimy poszukać sposobu na pozbycie się go. Stwierdziłyśmy z siostrą, ze możemy go pozrywać, ale mama wytłumaczyła nam, że to chwast i wyrywanie nic nie pomoże, a tym bardziej, że może przy tym puszczać trujący sok. Zaczęłyśmy zastanawiać się nad innym sposobem usunięcia. Wpadłyśmy na pomysł, że poszukamy w Internecie sposobów jego zwalczania. Tam okazało się, że idealną metodą jest odchwaszczanie pola. Pojechaliśmy więc z rodzicami do sklepu rolnego i poprosiliśmy o kilka baniaków płynu z herbicydami. Okazało się, że trzeba nim spryskać ziemię. Nie jest on szkodliwy dla rzepaku, więc spokojnie możemy go używać. Następnego dnia użyliśmy specjalnego sprzętu spryskującego i rozmieściliśmy preparat na polu. Na opakowaniu było napisane, że już jedna dawka płynu powinna pomóc. Kolejnego dnia ponownie wybraliśmy się na pole rzepaku i okazało się, że rosnące chwasty pomału obumierają.

Zwalczanie chwastów, w tym przede wszystkim maku polnego okazało się łatwym i szybkim rozwiązaniem, by rzepak mógł spokojnie rosnąć. Rodzice pochwalili nas za zaangażowanie, a my z siostrą byłyśmy zadowolone, że przyczyniłyśmy się do pozbycia chwastów. Planujemy codziennie z rodzicami jeździć na pole, by sprawdzać, czy mak polny nie rozrasta się na pozostałej części uprawianej ziemi.