Mechanicy samochodowi i naprawa hds

Mechanicy samochodowi i naprawa hds

3 września, 2016 Motoryzacja 0
naprawa hds

Każdy z nas wie, kto to jest mechanik samochodowy. Mechanik samochodowy to osoba, do której idziemy, gdy zepsuje nam się samochód. Jednakże kojarzy się on nam głównie z naprawą samochodów osobowych. Natomiast część mechaników samochodowych robi specjalizację z konserwacji hds.

Naprawy HDS są skomplikowane

naprawa hdsHds, czyli hydrauliczne dźwigi samochodowe są to urządzenia transportu bliskiego, służące do podnoszenia osób na duże wysokości, a także do przenoszenia ciężkich ładunków, załadunku i rozładunku tirów, promów i tym podobnych pojazdów. Konserwacja hds wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego też nie może zajmować się nią ”zwyczajny” mechanik samochodowy. Należy pamiętać, że prawo nie zezwala na przeprowadzanie napraw urządzeń transportu bliskiego przez osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji. Naprawa hds jest bardzo skomplikowana, a także czasochłonna, dlatego też bardzo niewielka ilość firm zajmuje się ich naprawą. Mechanik, który chce naprawiać hydrauliczne dźwigi samochodowe musi przejść przez kurs na mechanika urządzeń transportu bliskiego i zdać odpowiedni egzamin państwowy. Oczywiście, jeśli osoba taka przejdzie szkolenie, zda egzamin i dostanie certyfikat to wtedy może naprawiać również inne urządzenia transportu bliskiego, takie jak windy osobowe i towarowe, podnośniki, wysięgniki, karuzele, podesty ruchome i tym podobne. Naprawa urządzeń transportu bliskiego jest trudną i odpowiedzialną sztuką, którą są w stanie dobrze opanować tylko nieliczni. Jednym z działów naprawy urządzeń transportu bliskiego jest naprawa podestów ruchomych, czyli tego co widzimy często na budowach, co podnosi pracowników oraz towary do góry, zazwyczaj na platformie lub w gondoli.

Jeżeli mechanik samochodowy wykwalifikuje się na mechanika urządzeń transportu bliskiego to zazwyczaj porzuca wtedy pracę mechanika samochodowego, ponieważ pracując przy urządzeniach transportu bliskiego może on zarobić wiele więcej. Niestety mało mechaników podnosi swoje kwalifikacje, a przyczyną takiego stanu rzeczy są zaporowe ceny kursów.

Więcej o naprawach HDS można znaleźć na: http://gscs.pl