Oświetlenie wydarzeń scenicznych

Mamy coraz więcej pomysłów na to, jak urozmaicać nasze codzienne życie. W tym celu nierzadko organizujemy interesujące eventy – czy to firmowe, czy też szkolne, a nawet w gronie rodziny. Przedstawienia i koncerty w gronie znajomych są aktualnie w modzie. Profesjonalizm również. Pamiętać zatem należy o odpowiednim oświetleniu.

Scena bez oświetlenia nie jest atrakcyjna

oświetlenie sceniczneMało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wielką rolę w każdym tego rodzaju przedsięwzięciu odgrywa oświetlenie sceniczne. Dla laika nie jest to wcale skomplikowana sprawa – kilka reflektorów i tyle. W praktyce okazuje się jednak, że cała organizacja świateł wymaga dużo pracy. Od zgromadzenia odpowiedniego sprzętu, po jego obsługę i zaplanowanie. Trzeba w końcu dopasować światła do tego, co dzieje się na scenie. Efekty świetlne potrafią być bardzo efektowne. Budują nastrój, zwracają uwagę na niektóre rzeczy, od innych natomiast uwagę odwracają. Gdyby się tak przyjrzeć, na każdym koncercie, czy przedstawieniu, oświetlenie odgrywa naprawdę kluczową rolę. Jeśli by go nie było, wszystko wydawało by się jakieś surowe i puste. Dlatego nawet organizując amatorski koncert dla przyjaciół, warto o tym pamiętać. Dobrze dobrane oświetlenie potrafi zrekompensować niektóre braki w scenografii, a nawet całkowicie ją zastąpić. Gra świateł i cieni jest jedną z najbardziej fascynujących rzeczy w sztuce. Warto skorzystać z tej wiedzy i jej dobrodziejstw, aby uzyskać niesamowite efekty.

W profesjonalnych przedsięwzięciach, awaria światła, czy jego brak jest zupełnie nie do pomyślenia. Różnobarwne reflektory budują napięcie, sugerują widzowi interpretację dzieła, naprowadzają na wątki, które wydają się być mniej ważne, a tak naprawdę są bardzo istotne. Tak samo jest właśnie z samym oświetleniem.

Comments are closed.