Postęp w rolnictwie

Utrzymanie gospodarstwa i praca na roli nie należą do łatwych zadań. Jeszcze kilkanaście lat temu praktycznie każda czynność wykonywana była ręcznie bądź przy użyciu prostych narzędzi rolniczych.

Każdy współczesny gospodarz posiada rozrzutnik

rozrzutniki obornikaW dzisiejszych czasach jest mało rodzin, utrzymujących się z typowej gospodarki. Są okolice, w których pola leżą odłogiem i porastają drzewami. Jednak w niektórych częściach naszego kraju funkcjonują jeszcze typowe wsie, gdzie mieszkańcy utrzymują się z szeroko rozumianego rolnictwa. Należy jednak zaznaczyć, że współcześnie praca w gospodarstwie jest dużo łatwiejsza. Kilkanaście lat temu, gospodarze mnóstwo prac wykonywali ręcznie. Koszenie trawy, zboża, sadzenie ziemniaków czy później wykopki. To jednak nie jedyne obowiązki wykonywane ręcznie. Aby można było zbierać obfite plony, ziemia musiała być odpowiednio przygotowana i użyźniona. Zatem przed zasianiem zboża czy wsadzeniem ziemniaków trzeba było na polu roztrząsać obornik, który wcześniej został wyprodukowany przez krowy czy byki. Była to niezwykle ciężka praca. Często wykonywały ją kobiety – roztrząsały przy użyciu wideł w miarę równomiernie obornik na polu, a jak wiadomo pola miały dość dużą powierzchnię. Dzisiaj na szczęście mamy rozrzutniki obornika, które są przeznaczone do rozrzucania kompostu, obornika czy torfu. Mało tego – mogą być wykorzystywane jako przyczepa do przewożenia plonów czy też innych materiałów. Warto jednak wspomnieć, że koszt maszyn rolniczych jest dość spory.

Postęp techniczny możemy zauważyć w każdej dziedzinie życia – dotarł także do rolnictwa. Wykorzystywane wcześniej kosy, widły, sierpy czy cepy zastępują dziś wyspecjalizowane maszyny rolnicze, które z znacznym stopniu ułatwiają pracę na roli.

Komentarze są wyłączone.