Przykłady automatycznych systemów przeciwpożarowych

Przykłady automatycznych systemów przeciwpożarowych

29 listopada, 2021 Bezpieczeństwo 0

W celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników obiektów publicznych bardzo często stosuje się bierne oraz aktywne systemy zapobiegania pożarowi. W tym celu na etapie budowania nieruchomości wykonywane są między innymi natryski ognioodporne, które mają zwiększyć odporność ogniową konstrukcji nośnej. Oprócz tego w budynku bardzo często montowane są aktywne środki ochrony takie jak chociażby systemy przeciwpożarowe.

Przeznaczenie kurtyn dymowych

automatyczne kurtyny dymoweNiemniej jednak oprócz tego w obiekcie bardzo często znaleźć można również rozwiązania, które mają ułatwić ewakuacje oraz przeciwdziałać skutkom wystąpienia ognia. Przykładem mogą być chociażby automatyczne kurtyny dymowe, która ogranicza rozpływ dymu w przestrzeni podsufitowej. Kurtyny automatyczne wykonywane są najczęściej z rolet, które znajdują zastosowanie w centrach handlowych, centrach rozrywki oraz innych podobnych obiektach komercyjnych. W miejscach tych dostępne są bowiem duże przestrzenie otwarte, które w warunkach wystąpienia pożaru wymagają natychmiastowego zamknięcia. Tego typu rozwiązania posiadają kilka zasadniczych zalet. Przede wszystkim kurtyna jest niewidoczna w trakcie codziennej pracy obiektu. Dodatkowo mogą one być dostosowane do specyfiki budynku. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie cechują się estetycznym wyglądem, a także dają możliwość ukrycia niedoskonałości wykończenia krawędzi stropu podwieszanego.

Warto wspomnieć, że jeżeli chodzi o skuteczność zabezpieczeń przeciwpożarowych to kluczowym zagadnieniem jest dobór odpowiednich urządzeń do specyfiki obiektu. Dodatkowo powinny one posiadać stosowne certyfikaty, atesty czy świadectwa dopuszczenia. Nie bez znaczenia jest również rozmieszczenie sprzętów w przestrzeni, które powinno być przemyślane. Jak widać obecnie bardzo ważnym zagadnieniem jest zapewnienie należytego poziomu ochrony użytkowników budynku.