Recenzja nowego tynku drobnoziarnistego z dodatkiem gliny

Recenzja nowego tynku drobnoziarnistego z dodatkiem gliny

14 sierpnia, 2018 Budownictwo 0

Po wybudowaniu domu naturalnym jest, że chcemy aby wyglądał dokładnie tak jak chcemy. Tynki strukturalne są cały czas w modzie od niemalże dwudziestu lat. Niedawno na rynek wyszedł nowy produkt, który warty jest recenzji. Po wykorzystaniu go na kilku domach jednorodzinnych wiem już co nieco na temat tynku drobnoziarnistego.

Moja ocena tynków drobnoziarnistych

tynki gliniane drobnoziarnisteTynki drobnoziarniste były znane już dawno. Pomimo tego tynki gliniane drobnoziarniste są produktami, które dopiero teraz wchodzą na rynek. Jest to mieszanka zwykłego tynku strukturalnego z ziarnami gliny. Jaki był cel mieszania tynku z gliną? Poprzez wysoką temperaturę glina robi się twarda, przez co tynk nie odpada. Nakładanie takiego tynku nie różni się prawie niczym od zwykłego, poza jedną rzeczą. Chodzi o to, że tynk powinien być nakładany bardzo cieniutką warstwą, dlatego podczas jego mieszania korzysta się z większej ilości wody. Temperatura podczas nakładania nie ma większego znaczenia, musi być tylko cieplej niż pięć stopni, co nie jest raczej trudne. Przygotowanie ściany przed nakładaniem również niczym się nie różni. Jak wychodzi wizualnie po nałożeniu? Po trzech dniach ściana wygląda ciekawie. Gliniana struktura zaczyna zasychać, a wzory na ścianie są dobrze widoczne. Jest to tynk drobnoziarnisty, dlatego cała struktura jest widoczna najlepiej z bliska. Z oddali dom wygląda estetycznie, chociaż z pewnością jest to kwestia doboru odpowiedniej barwy.

Moja ocena jest pozytywna. Tynk drobnoziarnisty z dodatkiem gliny pozwala na ciekawą adaptację budowlaną i pasuje do każdego typu budynku. Jest łatwo mieszalny z kolorami, dlatego nie ma problemu z doborem barwy. Materiał łatwo jest nałożyć dzięki nadmiarowi wody, dlatego jeśli ktoś zastanawia się nad kupnem – polecam.