Rodzaje rur i ich zastosowanie

Rodzaje rur i ich zastosowanie

7 czerwca, 2021 Przemysł i technologie 0

 

Elementy konstrukcyjne w postaci rur stosowano już w czasach starożytności, na przykład przy budowie akweduktów i rzymskich łaźni. W czasach współczesnych zakres materiałów, z których wykonuje się rury znacznie się poszerzył. W zależności od przeznaczenia rury mogą być wykonane między innymi ze stali, betonu, czy tworzyw sztucznych, takich jak na przykład polichlorek winylu.

Zastosowanie rur bezsszwowych

rury bezszwoweRury stosowane są do konstrukcji rurociągów dla transportu gazów, albo cieczy. Stanowią nieodłączny element każdego domu, sieci kanalizacji, czy też wodociągów. Wszelkiej maści maszyny także zawierają elementy w postaci rur. Bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle technicznym mają rury wykonane ze stali nierdzewnej i żaroodpornej. Do produkcji armatury łazienkowej i kuchennej częściej stosuje się rury winylowe. Zarówno rury bezszwowe, które wykazują bardzo dużą odporność na wysokie ciśnienie, jak i rury ze szwem, czyli wykonane zazwyczaj z zagiętego i połączonego na stykach arkusza blachy występują w bardzo różnych kształtach i wymiarach. Najbardziej popularne są rury o przekroju w kształcie pierścienia, lecz wykonuje się także rury prostokątne i kwadratowe, które zazwyczaj służą do konstrukcji szybów wentylacyjnych. Znajdujące zastosowanie przy pracy w podwyższonych temperaturach rury nie posiadające szwów stanowią nieodłączny element konstrukcyjny wszelkiej maści pieców, podgrzewaczy pary i kotłów. Stąd tak istotnym jest, aby elementy te posiadały stosowny atest, były wykonane z najwyższej klasy materiałów i zamontowane były z dużą dbałością o szczegóły.

Renomowani dystrybutorzy rur, którzy posiadają stosowne certyfikaty dają gwarancję jakości i zawsze zapewniają wyroby najwyższej klasy. Takie rury spełniają wymagania dotyczące dyrektyw ciśnieniowych, materiały posiadają atesty hutnicze, a cały asortyment spełnia normy jakościowe ISO.