Rozwój przemysłu dzięki taśmom modułowym

Rozwój przemysłu dzięki taśmom modułowym

10 maja, 2020 Przemysł 0

Taśmy modułowe posiadają niezliczoną ilość zastosowań w różnych branżach. Sprawdzają się zarówno w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym jak i procesach recyklingu. Przed wyborem odpowiedniej do swojego zastosowania powinniśmy brać pod uwagę różnego rodzaju czynniki, z którymi będzie miała kontakt jak np. warunki zewnętrzne, transportowane elementy, a także wymagane normy.

Szerokie zastosowanie taśm modułowych

taśmy modułoweJak sama nazwa wskazuje taśmy modułowe zbudowane są z modułów łączonych przy pomocy pinów. Są one produkowane z materiałów elastycznych, które amortyzują uderzenia. Dodatkowo posiadają właściwości antypoślizgowe. To właśnie dzięki nim możliwy jest transport materiałów nawet pod kątem do 15%. Ponadto dzięki zastosowaniu modułów mamy możliwość łatwego montażu oraz demontażu. Wśród taśm modułowych wyróżnić możemy trzy rodzaje. Pierwszym z nich są taśmy proste, które służą głównie do transportu poziomego. Taśmy łukowe oprócz transportu poziomego zapewniają również możliwość przemieszczania się towaru po łukach. Ostatnim, jednak niezwykle ważnym rodzajem są taśmy spiralne. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić prace w miejscach o niskim naprężeniu na liniach buforujących. Będą to zatem pomieszczenia takie jak chłodziarka czy zamrażarka. Ich ogromną zaletą jest również długa żywotność. Budowa umożliwia sprawne czyszczenie taśmy, co jest niezwykle ważne np. w przemyśle spożywczym. Koła zębate zastosowane w taśmach modułowych mają otwartą konstrukcję, która umożliwia łatwy dostęp do wałków transportera, które należy regularnie czyścić.

Dzięki zastosowaniu taśm modułowych proces produkcji w wielu zakładach zdecydowanie się skrócił. Zapewnia to zatem możliwość wyprodukowania znacznie większej ilości produktów w tym samym czasie. Ponadto nie tylko zapewniają wyższą jakość pracy, ale również poprawiają warunki pod kątem higieny.