Spektrometr ramana i inne rodzaje urządzeń

Spektrometr ramana i inne rodzaje urządzeń

24 lipca, 2016 Biznes 0
spektrometr ramana

Kiedyś, w gimnazjum, byliśmy z klasą na wycieczkach po różnych zakładach pracy. Jeździliśmy na nie po prostu od czasu do czasu, żeby poznać czym się ludzie zajmują. Raz trafiliśmy do zakładu spektrometrycznego. Do dziś pamiętam, jakie na mnie wrażenie zrobiło tamtejsze laboratorium.

Jak działa spektrometr ramana?

spektrometr ramanaStały obok siebie różne maszyny, takie jak spektrometr alfa, gamma, ftir, a pewien pan bardzo monotonnym głosem wyjaśniał nam ich działanie. Były tam jeszcze inne spektrometry. Dla nas wszystkie były bardzo podobne, bo przecież nic nam nie mówiły słowa spektrometr ftir. Wiedzieliśmy tylko, że te urządzenia wszystkie służą do analizy widma, które jest w nich wytwarzane. Jest to widmo promieniowania, na przykład gamma, jeśli akurat używamy spektrometr gamma. Pan pokazał nam różne zdjęcia czy raczej rysunki, na których pokazane było, jak taki spektrometr ramana działa. Niestety jako dzieci niewiele pojmowaliśmy w tej dziedzinie, więc pani zaczęła się lekko denerwować, że ten oprowadzający nas naukowiec nie potrafi nam czegoś wytłumaczyć w bardziej zrozumiałym dla nas języku. W laboratorium było zimno, a pan usypiał nas swoim głosem. Nie byliśmy już małymi dziećmi, ale słowa, jakich ten facet używał, aby wyjaśnił, jak działa spektrometr podczerwieni, były dla nas niezrozumiałe.

Dowiedzieliśmy się jednak, że spektrometry mogą być wykorzystywane w optyce, w rezonansie magnetycznym czy też rentgenie. To już bardziej do nas trafiło niż zasada budowy takich urządzeń. Nie każdy jednak ma podejście do młodych ludzi, więc nie ma się co dziwić, że ten pan nie był nam w stanie wyłożyć wszystkiego w prostszy sposób.