Stosowanie zbiorników na szambo

Stosowanie zbiorników na szambo

1 sierpnia, 2018 Budownictwo 0

Jakiś czas temu wielu  z nas maja c domek jednorodzinny miało na swym podwórku szambo. Ale postęp cywilizacyjny i technologiczny pozwolił nam się pozbyć zbiorników na szambo z naszego terenu. W miastach teraz jest stworzona sieć kanalizacyjna, dzięki której nasze ścieki przenoszone są do głównego zbiornika szamba. Ale niektórzy decydują się dalej mieć u siebie szambo.

Rodzaje zbiorników na szambo

zbiorniki na szamboPewnie niektórzy z was zapytają po co im jest potrzebne te szambo, skoro mogą własne ścieki odprowadzać do publicznej sieci kanałów. Odpowiedź jest bardzo prosta. Niektórzy starają się żyć zgodnie ze środowiskiem naturalnym, więc budują u siebie zbiornik na szambo. Dodatkowo mają zbudowany u siebie system oczyszczania ścieków, po to by ponownie korzystać z wody. Często takie systemy budowane są małych miasteczkach lub na wsiach. Podobno można sporo zaoszczędzić na wywozie szamba oraz na rachunkach za wodę. Ale trzeba mieć te szambo i tą własną oczyszczalnie dobrze zbudowaną. Mam znajomą, która mieszka na wsi i ma wybudowany taki zbiornik na szambo, które znajduję się pod ziemią, więc nikomu nie wadzi. I do tego ma zbudowaną oczyszczalnie na własny użytek. Część jej znajduje się pod ziemią a część zabudowała ładną szopką, gdzie trzyma też narzędzia ogrodnicze. Tak więc na pierwszy rzut oka jakbyście zobaczyli jej ogród, to do głowy by wam nie przyszło, że ona ma własne szambo i oczyszczalnie. Powiedziała, że najlepsze zbiorniki na szambo wykonane są z grubego metalu. Są trwałe i są odpowiednie do przechowywania ścieków. Zbiornik ma taki system, że jeżeli jest pełny, to za pomocą pomp ścieki są odprowadzane do oczyszczalni. A tam z kolei po oczyszczeniu ścieków powstaje czysta woda, która trafia do zbiorników.

Niektórzy decydują budować własne szamba wraz z oczyszczalnią, ale jedynie na własne potrzeby. Podobno dużo się zaoszczędzi na wywozie ścieków i korzystaniu z wody. Wiadomo, że najpierw trzeba trochę zainwestować w budowę, ale szybko te koszty są zwracane. Najlepiej wykorzystywać do budowy trwałe zbiorniki na szamba, wtedy dłużej będą nam służyć.