Światło i praca

Światło i praca

23 września, 2017 Dom 0

Wykonywanie obowiązków zawodowych w miejscu, gdzie nie ma dobrego oświetlenia, może być przypadkiem niskiej wydajności, a także wypadków. Jakie światło powinno się wybrać? Jakie oświetlenie jest odpowiednie?

Oświetlenie w miejscu pracy

oprawy sufitowe ledKażdy pracodawca ma obowiązek zapewnić osobom pracującym na terenie zakładu odpowiednie oświetlenie elektryczne. Bardzo ważny jest dostęp do światła naturalnego i sztucznego. Zastosowane rozwiązania nie powinny wpływać na wydajność osoby pracującej, przez co należy zachować ostrożność z wyborem emiterów światła. W pomieszczeniach, w których jest zbyt jasno lub zbyt ciemno, po krótkim czasie pracy pojawia się zmęczenie osoby przebywającej. Ma to też niekorzystny wpływa na stan psychiczny, bo taki człowiek zaczyna mieć problemy z koncentracją. Jakie światło do firmy wybrać? W zależności od prowadzonej działalności, powinniśmy zainteresować się odpowiednią ofertą. Dla przykładu, w recepcji hotelu w słonecznym miejscu warto zamontować oprawy sufitowe LED. Światło wydzielane przez diody jest rodzajem światła zimnego, dlatego odciąży wzrok pracownika od intensywnych czynników zewnątrz. W tym przypadku, również klienci naszych usług nie przeżyją chwilowego szoku, kiedy wejdą do naszego hotelu, bo oświetlenie LED jest najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Z kolei w nocy, warto uruchomić oświetlenie dodatkowe, które rozjaśni pomieszczenie recepcji. Widać więc, że wybór odpowiedniego oświetlenia nie jest łatwą sprawą. W zależności od branży, jaką się zajmujemy, inaczej będą prezentować się wymogi świetlne w pracy biurowej, a inaczej w zakładzie fotograficznym.

Zanim zainteresujemy się szeroką ofertą różnego rodzaju oświetleń, lepiej i bezpieczniej zapoznać się z wymogami prawnymi. Zadowolony z warunków pracownik, wykonuje swoje obowiązki znacznie lepiej, wydajniej. Nawet tak prozaiczna sprawa, jak wybór oświetlenia może mieć wpływa na warunki działania naszej firmy.