System wentylacji w domu lub mieszkaniu

System wentylacji w domu lub mieszkaniu

10 lutego, 2018 Dom 0

 

Kanały wentylacyjne to część instalacji mechanicznej wywiewnej lub nawiewno-wywiewnej. Dostarczają do wnętrza domu lub mieszkania świeżego powietrza z zewnątrz i usuwają zużyte. Wykonane zazwyczaj są z rur stalowych lub aluminiowych, które mogą być izolowane albo nieizolowane.

Instalacja wymiany powietrza w budynku

tanie rury wentylacyjne izolowaneKażda instalacja wymiany powietrza w budynku wymaga profesjonalnego projektu, która wyznacza przebieg rur. Podstawowym parametrem jest tutaj średnica. Musi być zgodna z projektem jaki został określona przez projektanta. To pozwoli na zapewnienie dostępu do świeżego powietrza z zewnątrz i usunięciu zużytego. Rury takie mogą być izolowane oraz nieizolowane. Jednak dzisiaj coraz częściej stosuje się tanie rury wentylacyjne izolowane. Taka wentylacja naturalna powinna znajdować się w kuchni, łazience, toalecie, w pomieszczeniach bez okien – np. w garderobach oraz w takich pomieszczeniach w których są oddzielone więcej niż dwojgiem drzwi od kuchni, łazienki lub toalety. W mieszkaniach dwupoziomowych przewody wentylacyjne powinny również znaleźć się w górnej części kondygnacji. Instalacja taka powinna również znaleźć się w pomieszczeniach bez okien oraz na poddaszu użytkowym domu jednorodzinnego. Brak takiego przewodu może powodować brak dostępu do świeżego powietrza, a w konsekwencji do zatrucia się dwutlenkiem węgla. W łazience oraz w toalecie do takiego przewodu montuje się wentylator, które służą do poprawienia ciągu w kanałach wentylacyjnych.

System wentylacji stanowi integralną część każdego domu oraz mieszkania. Do ich zrobienia używa się rury o różnej średnicy. Jednak w przypadku braku pewności warto zapytać budowlańców lub najlepiej projektanta w trakcie projektowania danego pomieszczenia o tym, czy nie warto o tym pomyśleć.