Szablony do malowania mebli

Szablony do malowania mebli

19 maja, 2022 Usługi i przemysł 0

Szablony ułatwiające artystom czy lakiernikom malowanie konkretnych kształtów nie są szczególną nowością. Używane są one wszędzie, zarówno w profesjonalnym lakiernictwie, modelarstwie, a nawet w szkolnictwie, w bardzo prostych i podstawowych formach. Są jednak niesamowicie przydatne, ułatwiając wykonywanie wzorów, które niejednokrotnie mogą być zdecydowanie trudne do malowania ręcznie.

Szablon malarski do ozdabiania mebli

szablony malarskie na mebleSzablony do mebli przypominają wszystkie inne rodzaje szablonów, używanych do malowania, aczkolwiek najczęściej przystosowane są do rodzaju farb, jakie stosowane są do malowania drewna. Sam szablon może mieć najróżniejsze wzory, od bardzo prostych i nieskomplikowanych po misterne i złożone, aczkolwiek płyta na której wzór został wycięty jest zwykle wykonana z tworzywa sztucznego, które umożliwia łatwe usunięcie farby, pozostałej na powierzchni po zakończeniu malowania. Szablony malarskie na meble najczęściej są elastyczne, i umożliwiają zagięcie do kształtu powierzchni w taki sposób, by przylegać do niej pewnie, i zapobiegać powstawaniu nadlewek farby po malowaniu, które mogą mieć miejsce nawet podczas bardzo ostrożnej aplikacji. Niektóre wersje są natomiast sztywnymi płytkami z tworzywa sztucznego, lub nawet papierowymi szablonami o jednorazowym zastosowaniu. Szablony te przeznaczone są najczęściej do malowania aerografami czy pistoletami malarskimi i w połączeniu z nimi sprawdzają się najlepiej.

Nie ma jednak żadnych przeszkód by uzdolniony artysta używał ich w trakcie ręcznego ozdabiania mebli, o ile potrafi się nimi tak posługiwać. Szablony z najróżniejszymi wzorami można dostać w sklepach artystycznych, ale również i w marketach budowlanych, gdzie sprzedawane są głównie jako sprzęt do renowacji starego umeblowania.