Szkolenie okresowe, wstępne i stanowiskowe – co trzeba wiedzieć

Szkolenie okresowe, wstępne i stanowiskowe – co trzeba wiedzieć

25 lutego, 2017 Edukacja 0
szkolenia okresowe bhp

Konieczność regularnego i terminowego odbywania szkoleń dotyczy tak pracodawców jak i pracowników. Należy jednak wiedzieć jakie są rodzaje szkoleń i kto na jakie szkolenie powinien zostać oddelegowany. Jakie zatem wyróżniamy szkolenie bhp i kto ma obowiązek brać w nich udział?

Szkolenie okresowe bhp, wstępne czy stanowiskowe – jakie szkolenie powinieneś odbyć

szkolenia okresowe bhpSzkolenia BHP tak dla pracowników jak i pracodawców są obowiązkowe, jednak nie na wszystkie szkolenie każdy ma obowiązek iść. Ponadto termin w jakim odbywać powinny odbywać się szkolenia także jest różny w zależności od typu wykonywanej pracy. Jedynie szkolenie wstępne są jednakowe dla wszystkich. Takie szkolenie ma obowiązek odbyć każdy nowo zatrudniony pracownik i co ważne szkolenie wstępne z zakresu BHP musi zostać przeprowadzone zanim pracownik przystąpi do wykonywania swoich obowiązków. Szkolenia okresowe bhp także są obowiązkowe dla wszystkich pracowników, którzy już od jakiegoś czasu pracują, jednak termin w jakim powinny być powtarzane takie szkolenie jest różny w zależności od specyfiki stanowiska pracy i tego w jakie branży działa dany zakład pracy. Ponadto pierwsze szkolenie okresowe powinno odbyć się nie dalej niż 6 miesięcy do roku po szkoleniu wstępnym. Ostatnim rodzajem szkoleń BHP są szkolenia stanowiskowe. Szkolenia te odbywają się tylko w przypadku niektórych pracownik, a mianowicie osób pracujących na stanowiskach pracy na których są narażone na oddziaływanie dużej ilości czynników szkodliwych. Szkolenia stanowiskowe odbywają się w przypadku nowo zatrudnionych osób na dane stanowisko lub w sytuacji gdy pracodawca zmienia parametry techniczne stanowiska pracy.

Rodzaje szkoleń BHP dostosowane są do potrzeb i wymagań tak pracodawców jak i pracowników na rożnym etapie ich pracy. To by szkolenia te odbywały się we właściwy sposób i we właściwym czasie jest bardzo ważne jeśli na terenie zakładu pracy ma być utrzymany odpowiedni poziom bezpieczeństwa.