Tabliczki znamionowe – co muszą zawierać?

Jubilerskie nowości

Tabliczki znamionowe – co muszą zawierać?

24 lipca, 2016 Bezpieczeństwo 0
tabliczki znamionowe

Każde urządzenie elektroniczne czy też maszyna musi zawierać swój odpowiedni opis. Musimy wiedzieć co to jest, jakie są jej dane techniczne, numer, seria, instrukcja obsługi. Często jednak taki papier posiadający takie dane nam ginie i nie wiemy, gdzie sprawdzić te informacje.

Tabliczki znamionowe a certyfikat bezpieczeństwa

tabliczki znamionoweDlatego też każde takie urządzenie powinno mieć przyczepione do siebie coś, co się nazywa tabliczka znamionowa. Jak ona wygląda? Co powinna zawierać? Czy odczytamy z niej wszelkie niezbędne informacje? Zazwyczaj są to tabliczki metalowe, ponieważ jest to najmocniejszy i najtrwalszy materiał. Musi się na niej znaleźć przede wszystkim nazwa sprzętu oraz jego producent co an pewno znacząco ułatwi nam poszukiwania danych. Do tego też znajduje się tam jego numer seryjny, więc dowiemy się także z jakiej partii produkcyjnej wyszedł ten konkretny egzemplarz. Ważny może się okazać również rok produkcji. Takie tabliczki grawerowane powinny również zawierać informacje dodatkowe takie jak rodzaj zasilania do którego może być podłączone takie urządzenie. To bardzo ważne w przypadku każdego urządzenia elektrycznego. Wtedy też warto znać warunki pracy takiej machiny, na przykład jakie napięcie może przez nią przechodzić. Jeśli użyjemy większego, to maszyna może się spalić lub nastąpi zwarcie, a tego przecież nie chcemy. Tabliczki znamionowe informują nas również o tym, że taki sprzęt posiada certyfikat bezpieczeństwa uprawniający do jego użytkowania.

Bezpieczeństwo w użytkowaniu takiego sprzętu jest bardzo ważne. Przecież inaczej może stać się nam naprawdę krzywda, jeśli sprzęt nie będzie odpowiedni albo nie będzie użytkowany w sposób zgodny z wszelkimi instrukcjami.