Terapia skoncentrowana na mocnych stronach

Terapia skoncentrowana na mocnych stronach

21 kwietnia, 2021 Usługi 0

Doświadczony psycholog powinien odpowiednio dopasować wykorzystywane metody terapeutyczne do konkretnego pacjenta. To niezwykle ważne, aby techniki były skuteczne i równocześnie spełniały oczekiwania pacjentów. Nie można na siłę zmieniać człowieka czy też działać według własnych zasad – sesje terapeutyczne nigdy nie powinny być niekomfortowe czy też wręcz traumatyczne.

TSR – jak wygląda terapia?

terapia skoncentrowana na rozwiązaniachCoraz częściej odchodzi się od standardowych spotkań z psychologiem, które zazwyczaj skupiały się głównie na przeszłości pacjenta. Notorycznie omawiane były negatywne wydarzenia m.in. z dzieciństwa, które mają wpływ na obecne życie. Jednak niekoniecznie taki rodzaj terapii będzie przynosił zadowalające rezultaty. Okazuje się bowiem, że sporo osób chce przecież całkowicie odciąć się od przeszłości i w końcu skupić na tym, co jest teraz. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, w przypadku której psycholog opracowuje mocne strony pacjenta. Sesje są poświęcone teraźniejszości oraz przyszłości. Pacjent uzyska sporo cennych rad na temat tego, w jaki sposób można poradzić sobie samodzielnie z problematycznymi sytuacjami. To tak naprawdę sam pacjent powinien dojść do określonych wniosków i skupić się na własnym rozwoju oraz określeniu nowych planów czy wyzwań, odcinając się równocześnie od trudnej przeszłości.

Rozpamiętywanie tego co było, nie zawsze jest dobrą opcją, ponieważ wywołuje jedynie ból i smutek. Lepiej zaakceptować przeszłość, na którą nie mamy już wpływu i rozpocząć zupełnie nowe życie, takie jakie sami chcemy mieć. Tylko od nas zależy, jak każdy nas dzień będzie wyglądać – oczywiście wsparcie psychologa nikomu nie zaszkodzi. Warto podkreślić, że terapia TSR jest krótka i obejmuje zaledwie kilka sesji.