Wartość deklaracji Intrastat dla przedsiębiorcy

Wartość deklaracji Intrastat dla przedsiębiorcy

13 listopada, 2021 Biznes i usługi Usługi Usługi i przemysł 0

Intrastrat to system, który wprowadzono od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Polega na sklasyfikowaniu i udokumentowaniu transakcji wewnątrzpaństwowych przez przedsiębiorcę, który dokonuje wymiany handlowej. Uzupełnienie dokumentów jest obowiązkiem właściciela firmy, który następuje po przekroczeniu wyznaczonego pułapu pieniężnego przez przedstawicieli Unii Europejskiej.

Deklaracja Intrastat – z czym się wiąże?

deklaracje intrastat przywózDeklaracje Intrastat jest specjalną dokumentacją, która musi zostać uzupełniona przez przedsiębiorcę. Wiąże się to z dokonywaniem wymiany dóbr między dwoma firmami, które prowadzą swoją działalność w dwóch różnych krajach na terenie Unii Europejskiej. Istnieją różne deklaracje Intrastat Przywóz koncentruje się na ujęciu importowym, natomiast wywóz jest skupiony na eksporcie. W zgłoszeniu powinno zostać zawarte m.in. wartości, pochodzenia oraz zestawienie informacji dotyczących okresu sprawozdawczego. Jakie konsekwencje mogą wynikac z nierozwiązanych kwestii? Przede wszystkim, nieuzupełnienie dokumentu może wiązać się z karą finansową, którą może zostać obciążony przedsiębiorca przez przedstawiciela urzędu celnego. Intrastat służy ujednoliceniu rejestracji transakcji i istnieje, aby uporządkować dane pod kątem statystycznym. Jeśli przedsiębiorca nie wie, jaką decyzję powinien podjąć, może zwrócić się do specjalnej agencji celnej, która udzieli mu merytorycznego wsparcia w tym zakresie.

Celem dokumentów jest uporządkowanie informacji w danym zakresie. Aby nie otrzymać kary, warto zadbać o szczegółowe zestawienie produktów, które uczestniczą w procesie wymiany handlowej. Nie warto ponosić dużych kosztów finansowych, jeśli prowadzimy prosperującą firmę działającą na terenie Unii Europejskiej. Warto pamiętać, że zawsze możemy poprosić specjalną firmę o udzielenie nam merytorycznego wsparcia.