Zmiana wzoru formy wtryskowej

Zmiana wzoru formy wtryskowej

1 listopada, 2019 Produkcja i przemysł Przemysł Przemysł i technologie 0

Formy wtryskowe mogły służyć całymi latami, wymagając okresowej regeneracji i były na tyle odporne, iż zużywały się zaskakująco powoli. Jednak problem polegał na ich względnej jednorazowości, gdyż raz wykonane, mogły służyć tylko do jednego rodzaju wzoru odlewu, a przynajmniej taki panował pogląd wśród większości użytkowników.

Modyfikacja odlewu na formie wtryskowej

modyfikacja form wtryskowychFormy wtryskowe były przez nas używane przez wiele lat do produkcji własnych figurek do gry bitewnej, i podczas gdy były one wykonane niesamowicie precyzyjnie, to sam wzór powoli stawał się dość przestarzały i wymagał unowocześnienia. Oznaczało to jednak wymianę form na nowe, co wiązało się z dość dużymi kosztami, na które nie byliśmy przygotowani. Jeden ze zaznajomionych wytwórców podzielił się jednak z nami informacjami o możliwości przeróbek już gotowych form wtryskowych. Pokierował nas również do narzędziowni w której ofercie była modyfikacja form wtryskowych w ograniczonym stopniu, w zależności od złożoności już wykonanej formy odlewu. Nasze formy były dość skomplikowane, choć zmiany polegały głównie na przerobieniu detali projektu odlewanej formu, dlatego też po wstępnej ocenie projektu pracownicy zakładu stwierdzili iż taka modyfikacja będzie możliwa, choć dość czasochłonna. Nie było jednak najmniejszego problemu z jej wykonaniem, a sama przeróbka mogła zostać zrobiona bezpiecznie, bez możliwości uszkodzenia czy naruszenia struktury samej formy.

Okazało się również iż takie modyfikacje często wykonywane były na zlecenia dużych firm, i nie były wcale tak niespotykane, jak początkowo nam się wydawało. Modyfikacje pozwoliły nam więc zaoszczędzić środki, które musielibyśmy wydać na nowe formy, a jednocześnie pozwalały na użytkowanie dotychczasowych, które w innym wypadku należałoby zutylizować.